Rosół z kości pieczonej gęsi
Rosół z kości pieczonej gęsi to pomysł na niedzielną zupę w stylu zero waste. Jak pewnie wiecie, na naszym blogu jest dużo przepisów na gęsi pieczone w całości, a dzisiaj publikujemy przepis na pyszny rosół, który gotowany jest na bazie pieczonych kości. Rosół z gęsi jest esencjonalny, wyrazisty w smaku i dużo ciemniejszy od tradycyjnego drobiowego rosołu. Suszone grzyby oraz suszone pomidory nadają dodatkowych walorów smakowych rosołowi gotowanemu z kości pieczonej gęsi. Polecamy taką niecodzienną odmianę domowego rosołu.
Rosół z kości pieczonej gęsi – składniki
- kości z pieczonej gęsi
- 4 marchewki
- 1 duża pietruszka
- 1 kawałek selera
- 10 cm pora
- 3 liście laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 3 ziarenka jałowca
- 3 suszone grzyby
- 3 suszone pomidory
- kilkanaście ziarenek kolorowego pieprzu
- kilkanaście łodyżek natki pietruszki
- 3 liście i łodygi z selera korzeniowego
- zielona część pora
- kilka gałązek świeżego lubczyku
- sól do smaku
|
Wykonanie
Marchewki, pietruszkę oraz seler obrać, umyć.
Por opłukać.
Do dużego garnka włożyć kości pieczonej gęsi, marchewki, pietruszkę, seler oraz por. Wrzucić liście laurowe, ziele angielskie, jałowiec oraz ziarenka pieprzu. Dołożyć suszone grzyby i pomidory. Wlać tyle wody, żeby przykryć wszystkie składniki, wsypać płaską łyżkę soli.
Garnek postawić na ogniu, doprowadzić do wrzenia, po czym zmniejszyć ogień i gotować pod uchyloną pokrywką przez 2-2,5 godziny. Rosół z kości gęsi powinien tylko lekko pyrkać.
Na pół godziny przed końcem gotowania rosołu do garnka włożyć opłukaną i związaną nicią kuchenną zieleninę (z pietruszki, selera, pora i lubczyku).
Rosół z kości pieczonej gęsi doprawić do smaku solą, podawać z ugotowanym makaronem, szpeclami, kluskami lanymi lub kładzionymi.
|