Marcińskie rogale z białym makiem

M&B
Marcińskie rogale z białym makiem

Od zeszłego roku do naszych kulinarnych listopadowych tradycji dołączyło robienie rogali marcińskich. W poprzednim naszym przepisie wykorzystaliśmy gotową masę makową, a ten przepis krok po kroku pokazuje, jak zrobić ciasto półfrancuskie na rogale i nadzienie od podstaw. W tym roku skorzystaliśmy z nowego sposobu na aplikację masła oraz nacinania i zwijania rogali, co pozwoliło na zrobienie rogali w łatwiejszy sposób. Niech nie zniechęci Was dwudniowy proces przygotowania tych wyjątkowych wypieków, naprawdę warto poświęcić ten czas na zrobienie własnych marcińskich rogali z białym makiem.

Marcińskie rogale z białym makiem – składniki

Ciasto półfrancuskie:

  • 500 g mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 3 łyżki cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 1 jajko
  • 30 g masła
  • 1 szczypta soli
  • 200 g zamrożonego masła

Nadzienie z białego maku:

Lukier:

  • 150 g cukru pudru
  • 3 łyżki gorącej wody

Dodatkowo:

  • 1 jajko do posmarowania
  • 1 łyżka mleka




Przygotowanie

Ciasto półfrancuskie:

Drożdże wkruszyć do miseczki, rozetrzeć je z trzema łyżkami cukru, wlać podgrzane do ok. 30oC mleko, wsypać 2 czubate łyżki mąki. Wymieszać, przykryć bawełnianą ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia.

Masło rozpuścić w mikrofalówce, pozostawić do wystygnięcia.

Do misy robota kuchennego wsypać pozostałą mąkę, wbić jajko, dodać szczyptę soli, wlać wyrośnięty rozczyn. Przy użyciu haka wyrobić jednolite ciasto. Wlać masło, ponownie wyrobić – krótko, do momentu wchłonięcia się masła.

Tak przygotowane ciasto półfrancuskie wyłożyć na blat lekko oprószony mąką. Rozwałkować je na kształt prostokąta o wymiarach ok. 30/15 cm. Owinąć je dokładnie w folię spożywczą, pozostawiając odrobinę luzu. Włożyć do lodówki na 60 minut.

Po tym czasie ciasto wyjąć i położyć krótszym bokiem do siebie, na wierzch zetrzeć zamrożone masło, zachowując z każdej strony jednocentymetrowy brzeg.

1/3 ciasta złożyć do środka wzdłuż dłuższego boku, następnie nałożyć drugi koniec z masłem. Brzegi ciasta półfrancuskiego delikatnie zlepić, ciasto obrócić o 90o, rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 30/20 cm. Złożyć je jak poprzednio, owinąć w folię spożywczą, zachowując odrobinę miejsca na podrośnięcie ciasta. Włożyć do lodówki na 30 minut.

Po upływie tego czasu ciasto ułożyć krótszym bokiem do siebie, rozwałkować na prostokąt 30/20 cm, złożyć jak uprzednio, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut. Te czynności powtórzyć jeszcze 2 razy.

Tak przygotowane ciasto owinąć dokładnie w folię spożywczą – raz wzdłuż, drugi raz w poprzek, pozostawiając niewielką ilość miejsca z każdej strony, aby ciasto lekko urosło. Włożyć do lodówki na całą noc.

Nadzienie z białego maku:

W dniu robienia ciasta półfrancuskiego mak zalać wodą, postawić na ogniu, gotować 30 minut od momentu jej zagotowania się. Odcedzić, pozostawić do wystygnięcia.

Rodzynki zalać wrzącą wodą, odstawić na 15 minut. Następnie odlać.

Migdały zalać wrzącą wodą, odstawić na 10 minut, po czym obrać je ze skórki.

Orzechy włoskie i laskowe oraz migdały rozdrobnić w malakserze – część odłożyć do udekorowania rogali.

Mak, rozdrobnione orzechy, migdały, rodzynki, skórkę pomarańczową i biszkopty trzykrotnie zmielić w maszynce do mielenia mięsa, używając najdrobniejszego sitka. Masę przełożyć do garnka, dodać masę marcepanową, miód oraz cukier, postawić na ogniu, podgrzewać 10 minut na małej mocy, często mieszając. Odstawić do wystygnięcia, po czym wmieszać jajka i olejek migdałowy. Schować do lodówki.

Wykonanie

Następnego dnia masę z białego maku wyjąć z lodówki na dwie godziny przed robieniem rogali.

Ciasto wyjąć z lodówki, podzielić je na dwie jednakowe części, krojąc je w poprzek. Jedną z nich owinąć w folię spożywczą i ponownie włożyć do lodówki.

Drugą część ciasta na rogale marcińskie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30/40 cm. Na jednym dłuższym boku ponacinać ciasto co 10 cm, na drugim boku odmierzyć 5 cm i od tego miejsca nacinać ciasto co 10 cm. Ciasto pokroić na trójkąty, tnąc do nacięć na przeciwległych brzegach.

Masę makową z bakaliami nałożyć do rękawa cukierniczego z dość dużym otworem, nie trzeba używać tylki.

Na każdy z trójkątów wycisnąć po dwa paski makowego nadzienia, zaczynając od podstaw trójkątów, a kończąc na 2/3 ich wysokości. Dłońmi złapać podstawę każdego trójkąta i zawinąć ją do środka na ok. 3 cm, po czym rozciąć ten kawałek w połowie.

Rogale należy zwijać, rozpoczynając od rozłożenia dwóch połówek podstaw na boki. Przekładać na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, nadając im kształt podkowy. Między rogalami zachowywać dość duże odstępy. Przykryć bawełnianą ściereczką, odstawić do wyrośnięcia na 40-50 minut.

Tak samo przygotować rogale marcińskie z drugiej połówki ciasta.

Wyrośnięte rogale z nadzieniem z białego maku posmarować jajkiem rozkłóconym z mlekiem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180oC, piec z termoobiegiem 20-25 minut. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, pozostawić do wystygnięcia.

Cukier puder utrzeć z gorącą wodą, aby powstał gładki i gęsty lukier.

Marcińskie rogale z białym makiem po wystygnięciu posmarować lukrem, posypać posiekanymi orzechami i migdałami.




Marcińskie rogale z białym makiem

Marcińskie rogale z białym makiem

Marcińskie rogale z białym makiem

Marcińskie rogale z białym makiem

Oceń nasze danie. Dziękujemy. :-)
recipe image
Przepis
Marcińskie rogale z białym makiem
Autor
Opublikowane
UDOSTĘPNIJ TEN PRZEPIS

Podziel się swoją opinią o tym przepisie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Poprzedni przepis Następny przepis