Pierogi ruskie
Któż nie zna pierogów ruskich, jednego z tradycyjnych polskich dań. Wbrew nazwie nie mają nic wspólnego z Rosją, wywodzą się one z Rusi Czerwonej, należącej dawniej do Polski. U mnie w domu były często robione, zwłaszcza w piątki, zawsze były słusznej wielkości, pełne serowo-ziemniaczanego farszu i już trzema byłam najedzona. Sama robię znacznie mniejsze pierogi ruskie, czasami dodaję miętę, zioła prowansalskie, bazylię lub oregano.
Pierogi ruskie – składniki
Farsz na pierogi ruskie:
- 500 g ziemniaków
- 250 g białego sera
- 1 duża cebula
- sól, pieprz do smaku
- olej do smażenia
Ciasto:
- 1 szklanka mąki pszennej
- 1 jajko
- 1/4 szklanki ciepłej przegotowanej wody
- 1 łyżka masła
- 1/2 łyżeczki soli
|
Przygotowanie
Farsz:
Ziemniaki obrać, umyć, ugotować w osolonej wodzie, odlać. Gdy są jeszcze ciepłe, zgnieść praską lub tłuczkiem do ziemniaków, odstawić do przestygnięcia.
Cebulę obrać, pokroić w kostkę, zeszklić na oleju.
Do przestudzonych ziemniaków wkruszyć biały ser, dodać cebulę, wymieszać. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Ciasto:
Ciasto przygotować, gdy farsz będzie gotowy.
Na stolnicę przesiać mąkę, zrobić w niej wgłębienie, wbić jajko, dodać sól i masło, stopniowo wlewać wodę i wyrabiać, aż będzie sprężyste.
Wykonanie
Część ciasta cienko rozwałkować, resztę przykryć bawełnianą ściereczką, żeby nie wysychało. Szklanką wykrawać kółka, na środek każdego z nich nałożyć farsz, zlepić brzegi.
W dużym garnku zagotować osoloną wodę, wrzucać partiami pierogi, zamieszać. Gotować ok. 5 minut od momentu wypłynięcia. Wykładać na natłuszczony talerz.
Pierogi ruskie podawać z kwaśną śmietaną, podsmażoną cebulą lub boczkiem. Po ugotowaniu i przestygnięciu można je także podsmażyć na patelni.
|