Orzechowiec
Tegoroczny maj nie sprzyja robieniu lekkich, orzeźwiających ciast. Zamiast nich chętnie jemy cięższe ciasta przekładane masami. Jednym z nich jest właśnie orzechowiec, na którego przepis dzisiaj Wam przedstawiamy. Po słodkie miodowe ciasto z karmelizowanymi orzechami oraz kremem budyniowym chętnie sięga się, gdy za oknem deszcz i zimno. Przerwa na kawałek sycącego orzechowca była także miłym akcentem pracowitego dnia, który Bartkowi i panu Adamowi mijał na robieniu mebli do garderoby.
Orzechowiec – składniki
Miodowe ciasto:
- 500 g mąki pszennej
- 3/4 szklanki cukru trzcinowego
- 2 jajka wielkości L
- 150 g margaryny
- 2 łyżki miodu
- 1 łyżeczka sody
Masa budyniowa:
- 2 opakowania budyniu waniliowego (bez cukru)
- 750 ml mleka
- 2 łyżki cukru
- 200 g masła w temperaturze pokojowej
Orzechowy karmel:
- 250 g łuskanych orzechów włoskich
- 50 g masła
- 3 łyżki miodu
- 3 łyżki cukru
Przygotowanie
Miodowe ciasto:
Na blat przesiać mąkę, wymieszać ją z sodą oraz cukrem. Dodać pokrojoną na mniejsze kawałki margarynę, posiekać nożem. W środku zrobić wgłębienie, wbić w nie jajka oraz wlać miód. Zagnieść ciasto, następnie podzielić je na trzy równe części, każdą z nich rozwałkować między dwoma arkuszami papieru do pieczenia na wielkość blachy (np. 25/25 cm). Każdy płat ciasta przełożyć na papier do pieczenia. Dwa z nich upiec w piekarniku nagrzanym do 170oC (z termoobiegiem) przez ok. 12 minut. Po upieczeniu od razu wyjąć z piekarnika, pozostawić do wystygnięcia.
Orzechowy karmel:
Do garnka wsypać cukier, dodać miód oraz masło, gotować do rozpuszczenia się i połączenia składników. Dodać posiekane orzechy włoskie, wymieszać, gotować ok. 2 minuty. Masę wyłożyć na trzeci nieupieczony płat ciasta, wstawić do piekarnika nagrzanego do 170oC (z termoobiegiem), piec ok. 12 minut. Wyjąć i odstawić do wystygnięcia.
Masa budyniowa:
W szklance mleka rozprowadzić dwa budynie w proszku, pozostałe 500 ml mleka zagotować wraz z dwiema łyżkami cukru. Do gotującego się mleka wlać rozrobiony budyń, energicznie mieszać, aby nie powstały grudki. Gdy budyń zgęstnieje, zdjąć go z ognia, na jego powierzchni położyć folię spożywczą, która zapobiegnie utworzeniu się kożucha. Pozostawić w temperaturze pokojowej do całkowitego wystygnięcia.
Masło w temperaturze pokojowej ucierać mikserem przez kilka minut, następnie partiami dodawać wystudzony budyń, miksując na niewielkich obrotach.
Wykonanie
Pierwszy blat ciasta włożyć do formy, wyłożyć na niego połowę masy budyniowej, wyrównać jej powierzchnię. Położyć drugi blat ciasta, na nim rozprowadzić pozostałą część masy budyniowej. Na wierzch położyć ciasto z karmelizowanymi orzechami.
Orzechowiec wstawić na całą noc do lodówki.
5 Komentarze
M&B
29 listopada 2022 at 22:31
Wyjdzie, wyjdzie, możesz robić. 🙂 Cukier trzcinowy dodajemy do takich ciast, bo ma lekko karmelowy smak oraz wpływa na kolor ciasta. 🙂
Agata
27 listopada 2022 at 11:04
Ciekawe czy ze zwykłym cukrem wyjdzie ? 😁
M&B
22 listopada 2021 at 11:55
Dzień dobry. Użyliśmy blachy 25/25 cm. Udanego wypieku. 🙂
Pozdrawiamy. Marta i Bartek.
Kasia
21 listopada 2021 at 16:56
Jakie wymiary blaszki w której piekła Pani ciasto ?
Magda
23 października 2021 at 10:12
Idealne ciasto na jesienne dni.