Boczek pieczony z natką pietruszki i czosnkiem
Od czasu, kiedy kupiliśmy szynkowar i wraz z nim kilogram soli do peklowania, nie kupujemy już wędlin. Regularnie co dwa tygodnie robimy bowiem swoje domowe wędliny – raz w szynkowarze, a raz dla odmiany w piekarniku. Przed tegorocznymi świętami zrobiliśmy boczek pieczony z natką pietruszki i czosnkiem, który wyszedł tak dobry, że zrobimy go ponownie na święta. 🙂
Boczek pieczony z natką pietruszki i czosnkiem – składniki
- 1-1,2 kg surowego boczku
- 1 pęczek natki pietruszki
- 3 ząbki czosnku
Zalewa do peklowania:
- 1,5 litra wody
- sól do peklowania (w proporcjach podanych na opakowaniu)
- 3 ząbki czosnku
- 3 liście laurowe
- 4 ziela angielskie
- 3 owoce jałowca
- 10 ziarenek kolorowego pieprzu
Wykonanie
Do garnka wlać wodę, dodać 3 rozgniecione ząbki czosnku, liście laurowe, ziele angielskie, owoce jałowca oraz ziarenka kolorowego pieprzu. Doprowadzić do wrzenia, zdjąć z ognia i pozostawić do wystygnięcia. W wystudzonej wodzie z przyprawami rozpuścić sól do peklowania.
Boczek umyć.
Na dno naczynia, w którym surowy boczek będzie peklowany, wyłożyć wyłowione z zalewy przyprawy oraz czosnek. Ułożyć na nich boczek, zalać go wodą z solą peklową, mięso docisnąć talerzykiem, tak aby całe było zanurzone w zalewie. Całość zawinąć w folię spożywczą, włożyć do lodówki na 10 dni – co drugi dzień mięso odwrócić.
Po tym czasie boczek wyjąć z zalewy, pozostawić w temperaturze pokojowej na 60 minut.
Natkę pietruszki opłukać, posiekać.
Czosnek obrać, przecisnąć przez praskę lub posiekać.
Boczek ułożyć skórą do dołu, rozsmarować na nim posiekaną natkę pietruszki i czosnek, następnie ciasno go zwinąć i związać kuchennymi nićmi. Przełożyć do żaroodpornego naczynia, wlać pół szklanki wody.
Piekarnik rozgrzać do 180oC (z termoobiegiem), wstawić naczynie z boczkiem, piec 3-3,5 godziny – gdy woda odparuje, należy ją uzupełnić.
Boczek pieczony z natką pietruszki i czosnkiem po upieczeniu wyjąć z piekarnika, odstawić do wystygnięcia.