Zupa szczawiowa
Wiosna w pełni, więc na talerzach pojawiła się zupa szczawiowa ze świeżego szczawiu, podana z ugotowanym na twardo jajkiem. Taka zupa kojarzy mi się z domem rodzinnym i nastoletnimi wspomnieniami, trzeba było troszkę nachodzić się po łące, aby zerwać odpowiednią ilość liści szczawiu. Takie wyjście na oddaloną nieco od domu łąkę sprzyjało obcowaniu z przyrodą, mogłam zanurzyć się w wysokiej trawie, obserwować przesuwające się po niebie chmurki oraz wsłuchiwać się w śpiew skowronków. Czasami brakuje mi tego w wielkim mieści, jednak na szczęście brak łąk w okolicy nie oznacza, że trzeba zrezygnować ze smaków dzieciństwa. W tym roku udało nam się kupić świeży szczaw na bazarku i to z niego powstała zupa szczawiowa na wywarze z warzyw.
Składniki na zupę szczawiową ze świeżego szczawiu
- 200 g świeżego szczawiu
- 2 średnie marchewki
- 1 pietruszka
- 1 kawałek selera
- 50 g masła
- 50 ml śmietany kremówki 30%
- 4 jajka
- 2 liście laurowe
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- sól, pieprz do smaku
Dodatkowo:
- grzanki pszenne
Wykonanie
Marchewki, pietruszkę oraz seler obrać, przekroić na 4 części, wrzucić do garnka, dodać liście laurowe i ziele angielskie. Zalać 2 litrami zimnej wody, postawić na ogień, gotować przez 30 minut. Warzywa wyjąć z garnka, odłożyć.
Szczaw opłukać, posiekać.
Na patelni rozpuścić masło, wrzucić szczaw, podsmażać kilka minut – szczaw się skurczy oraz zmieni kolor. Przełożyć go do garnka z warzywnym wywarem, gotować ok. 5 minut. Odstawić z ognia, wlać kremówkę, przemieszać. Doprawić do smaku solą oraz pieprzem.
Zupę szczawiową podawać z jajkami ugotowanymi na twardo – można je pokroić na ćwiartki lub w kostkę. Bardzo często dodaje się również gotowane ziemniakami albo grzanki. Dodatkowo do szczawiowej można dołożyć starte na tarce ugotowane warzywa.
2 Komentarze
M&B
9 września 2020 at 15:55
A gdzie miejsce na podium dla rosołu i pomidorowej? 🙂
Basia
9 września 2020 at 01:50
Szczawiowa to królowa zup!