Pierogi z kapustą i grzybami
Przygotowanie ciasta na pierogi jest szybkie, natomiast kapusta i grzyby wymagają dłuższego oczekiwania, ale w przedświątecznych przygotowaniach czas ten można wykorzystać na gotowanie lub pieczenie innych potraw. Użytych w tym przepisie składników na nadzienie można ugotować znacznie więcej, gdyż potrzebne są do zrobienia kilku wigilijnych dań, co znacznie ułatwia i przyspiesza wykonanie 12 tradycyjnych potraw. W mojej Rodzinie wigilijne pierogi z kapustą i grzybami zawsze podawane są w Wigilię, ale najlepiej smakują następnego dnia, kiedy to podsmażane są na patelni i podawane do czerwonego barszczu.
Pierogi z kapustą i grzybami – składniki
Nadzienie:
- 400 g kiszonej kapusty
- 15 g suszonych grzybów
- 2 cebule
- 1 łyżeczka bułki tartej
- 2 liście laurowe
- 3 ziarenka ziela angielskiego
- 3 ziarenka jałowca
- 5-7 ziarenek pieprzu
- sól, pieprz do smaku
- olej do smażenia
Ciasto:
- 2 szklanki (300 g) mąki pszennej
- 1 jajko
- 1/2 szklanki ciepłej, przegotowanej wody
- 1 łyżeczka masła
- 1 łyżeczka soli
Przygotowanie
Nadzienie:
Grzyby namoczyć przez noc w zimnej, przegotowanej wodzie, po czym ugotować je do miękkości w tej samej wodzie. Odcedzić i dobrze odcisnąć, zmielić w maszynce lub bardzo drobno pokroić. Wywar można wykorzystać do przygotowania sosu lub zupy.
Kapustę kiszoną przepłukać, drobno pokroić. Ugotować ją do miękkości w wodzie z dodatkiem liścia laurowego, ziaren pieprzu, jałowca i ziela angielskiego. Ostudzić, odcisnąć, wyjąć przyprawy, drobno pokroić.
Cebule obrać, posiekać w drobną kostkę, usmażyć na jasnozłoty kolor.
Kapustę, grzyby, cebulę z tłuszczem oraz bułkę tartą dokładnie wymieszać, doprawić pieprzem i jeśli potrzeba również solą.
Ciasto:
Ciasto nie może zbyt długo czekać, ponieważ zacznie wysychać, dlatego należy je zrobić na samym końcu, gdy nadzienie będzie już gotowe i przestudzone.
Przesiać mąkę na stolnicę, zrobić na środku wgłębienie, wbić w nie jajko. Dodać łyżeczkę masła i łyżeczkę soli, zacząć zagniatać, wlewając stopniowo wodę. Wyrabiać, aż ciasto zrobi się miękkie, gładkie, sprężyste i będzie odchodziło od dłoni. W razie potrzeby podsypać mąką.
Wykonanie
Oprószyć stolnicę mąką, wyłożyć ciasto, cienko je rozwałkować, wykroić krążki. Na każdy z nich nałożyć łyżeczkę nadzienia, zlepić.
W garnku zagotować wodę z łyżeczką soli, do wrzątku wrzucać partiami pierogi. Gotować przez 2-3 minuty od momentu wypłynięcia, wyłożyć na półmisek.
Pierogi z kapustą i grzybami podawać gorące z wody lub po przestygnięciu podsmażane.