Hummus
Na sylwestrowy wieczór jedną naszych z przekąsek był klasyczny hummus, który po raz pierwszy zrobiliśmy z pastą tahini. Dosyć często przygotowujemy hummus z wieloma dodatkami, dlatego możemy podzielić się kilkoma wskazówkami na zrobienie domowej pasty z ciecierzycy.
Warto zaopatrzyć się w pastę tahini, dzięki której hummus ma niepowtarzalny smak i aksamitną konsystencję. Do tej pory sami mieliliśmy podprażone ziarenka sezamu, ale było to czasochłonne i nie przynosiło tak dobrych efektów.
Hummus zawsze robimy z ciecierzycy, którą moczymy i gotujemy z dodatkiem sody. Ten prosty trik sprawia, że ciecierzyca gotuje się krócej i już po trzech kwadransach ziarenka są miękkie i łatwo rozcierają się między palcami. Tym, którzy chcą oszczędzić czas, podpowiadamy, że można wykorzystać ciecierzycę z puszki.
Hummus podajemy z różnymi dodatkami – ziarnami sezamu, czarnuszką, mieloną papryką, natką pietruszki – najczęściej do grzanek z bagietki, surowych warzyw korzeniowych, selera naciowego lub krakersów.
Składniki na hummus
- 125 g ciecierzycy
- 5 łyżek pasty sezamowej (tahini)
- 1/2 łyżeczki kuminu (kminu rzymskiego)
- 3 łyżki soku z cytryny
- 1 ząbek czosnku
- 2-3 łyżki zimnej wody
- sól, pieprz do smaku
Dodatkowo:
- 2 łyżeczki sody
- 1 łyżka sezamu
- oliwa
|
Wykonanie
Ciecierzycę zalać dużą ilością zimnej wody, dodać łyżeczkę sody, zamieszać i odstawić na noc do namoczenia. Ziarenka ciecierzycy odcedzić, przepłukać i zalać czystą wodą, tak aby była kilka centymetrów powyżej ciecierzycy. Wmieszać łyżeczkę sody, postawić na ogniu i doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem do miękkości – około 45 minut.
Ciecierzycę odcedzić, pozostawić do wystygnięcia.
W moździerzu rozetrzeć kumin, przesypać do miski malaksera. Dodać obrany i rozgnieciony czosnek, pastę tahini, wsypać cieciorkę, zmiksować. Wlać sok z cytryny oraz wodę, ponownie zmiksować do uzyskania gładkiej pasty. Doprawić do smaku solą oraz pieprzem.
Hummus wyłożyć na talerz, podawać polany oliwą i posypany podprażonymi ziarnami sezamu.
|