Migdałowy miodownik
Migdałowy miodownik rzutem na taśmę wylądował na blogu. Wszystko za sprawą opublikowania na naszym Instagramie zdjęcia miodownika, ciasta, które piekło się u mnie zawsze na grudniowe święta. Na zdjęciu wygląda on tak apetycznie, że sami nabraliśmy ochoty na miodowe ciasto przekładane masą i dżemem. Nie chcąc powtarzać poprzedniego przepisu, upiekliśmy migdałowy miodownik, w którym mielone migdały dodaliśmy do miodowego ciasta oraz masy z kaszy manny. 🙂 Miodownik z migdałami jest tak pyszny, że polecamy Wam go na świąteczny stół. 🙂
Migdałowy miodownik – składniki
Ciasto miodowo-migdałowe:
- 400 g mąki pszennej
- 100 g mielonych migdałów
- 125 g margaryny
- 2 jajka wielkości L
- 3/4 szklanki cukru trzcinowego
- 3 łyżki miodu
- 2 łyżeczki sody
Krem grysikowy – masa z kaszy manny:
- 1/2 l mleka
- 4 łyżki kaszy manny
- 100 g mielonych migdałów
- 250 g margaryny
- 3/4 szklanki cukru
Polewa:
- 125 g margaryny
- 2 łyżki kakao
- 4 łyżki miodu
- 2 łyżki mleka
Dodatkowo:
- 2 słoiczki kwaśnego dżemu (wiśniowego, śliwkowego) – 600-800 g
- płatki lub słupki migdałów do dekoracji
Przygotowanie
Ciasto miodowo-migdałowe:
Mąkę przesiać na stolnicę, dodać pokrojoną margarynę, posiekać nożem. Wsypać mielone migdały, trzcinowy cukier, dodać miód, rozbite jajka oraz sodę, szybko zagnieść ciasto. Podzielić je na 5 części, każdą cienko rozwałkować (25/25 cm) między dwoma arkuszami papieru do pieczenia. Piekarnik rozgrzać do 170oC (z termoobiegiem), placki piec przez ok. 10 minut. Wystudzić.
Krem grysikowy – masa z kaszy manny:
Do garnka wlać mleko, doprowadzić do wrzenia, wsypać kaszę mannę, gotować na małym ogniu, mieszając, aż masa zgęstnieje. Wmieszać 100 g mielonych migdałów, chwilę jeszcze pogotować, zdjąć z ognia. Powierzchnię przykryć folią spożywczą, zostawić do wystygnięcia.
Gdy masa z kaszy manny i migdałów będzie zimna, utrzeć margarynę z cukrem na puszystą masę, następnie dodawać po łyżce zimnej kaszy, każdą porcję dokładnie wmiksować.
Wykonanie
Na blacie kuchennym ułożyć na krzyż długie kawałki folii spożywczej, na ich przecięciu położyć pierwszy blat ciasta. Rozsmarować na nim 1/4 masy z kaszy manny, następnie 1/4 dżemu (lub odwrotnie, jeśli dżem jest twardy i będzie go ciężko rozsmarować). Kłaść kolejno następne placki, smarować je porcją kaszy manny oraz dżemu, ostatni placek powinien być nieposmarowany. Całość zawinąć w folię spożywczą, odstawić w chłodne miejsce co najmniej na noc.
Następnego dnia przygotować polewę – do garnka włożyć margarynę, dodać kakao, miód i mleko. Podgrzewać na małym ogniu, nie doprowadzając do wrzenia, aż składniki się połączą. Odstawić do wystygnięcia.
Płatki migdałowe wsypać na suchą patelnię, uprażyć na małym ogniu, przestudzić.
Migdałowy miodownik odwinąć z folii spożywczej, polać czekoladową polewą i ozdobić płatkami lub słupkami migdałów.
2 Komentarze
M&B
30 grudnia 2021 at 20:01
Miło nam to czytać. 🙂
Jagoda
21 grudnia 2021 at 13:01
Pyszne ciasto. Troszkę roboty przy nim jest ale warto. Polecam