Konfitura z wiśni
W wiaderku wiśni przyniesionych z sadu pomimo zrobienia nalewki i ciasta drożdżowego nadal nie było widać dna, dlatego sięgnęliśmy po wydanie „Kuchni polskiej”, gdzie znaleźliśmy przepis na konfiturę z wiśni. Jest to bardzo dobra alternatywa dla corocznie robionych dżemów z dodatkiem mieszanek żelujących, ponieważ w tej konfiturze są tylko naturalne składniki. Dzięki dwukrotnemu gotowaniu uzyskuje się bardzo ciemny kolor i gęstą konsystencję przy zachowaniu całych wiśni.
Konfitura z wiśni – składniki
- 1 kg wiśni
- 750 g cukru
- 250 ml wody
|
Wykonanie
Wiśnie umyć, pozbawić pestek.
Do garnka wlać wodę, wsypać cukier, zagotować. Zmniejszyć ogień, gotować, aż powstanie przezroczysty syrop. Wsypać wiśnie wraz z sokiem, który z nich wypłynął. Zagotować i na minimalnym ogniu gotować przez 30 minut – w tym czasie systematycznie zbierać powstającą pianę i od czasu do czasu potrząsnąć garnkiem, nie mieszać, żeby owoce się nie rozpadły. Po upływie pół godziny przykryć pokrywką i odstawić na noc w chłodne miejsce.
Następnego dnia wiśnie ponownie doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć ogień i gotować przez 30 minut. Podobnie jak poprzednio nie mieszać i zbierać powstającą pianę.
Gorące wiśnie przelewać do umytych i wyparzonych słoiczków, szczelnie zamknąć, postawić na zakrętce. Gdy słoiczki będą chłodne, odwrócić je i pozostawić do stężenia owocowego przetworu. Konfiturę z wiśni przenieść w chłodne i ciemne miejsce.
|