Crumble z rabarbarem

Crumble z rabarbarem rozpoczynamy tegoroczny specyficzny wiosenny sezon na owoce i warzywa. Tak rzadko teraz wychodzimy z domu, że gdyby nie wpisy na Instagramie, zupełnie przeoczylibyśmy pojawienie się rabarbaru. Plan na deser z tym warzywem o mały włos byłby skazany porażkę. Na szczęście w ostatnim warzywnym stanowisku pani miała jeszcze kilkanaście sztuk, które przyniosłam do domu. W sobotnie popołudnie mogliśmy więc cieszyć się crumble z karmelizowanym rabarbarem.
Crumble z rabarbarem – składniki
Karmelizowany rabarbar:
- 500 g rabarbaru
- 50 g cukru
- 15 g masła
- 20 ml wody
Kruszonka:
- 150 g mąki pszennej
- 120 g cukru
- 70 g zimnego masła
- 2 łyżki migdałów w płatkach
|
Przygotowanie
Karmelizowany rabarbar:
Z rabarbaru uciąć końcówki, umyć go, następnie pokroić na kawałki o długości 3-4 centymetrów.
Do garnka wsypać cukier, podgrzewać na średnim ogniu, aż się rozpuści i nabierze lekko złocistej barwy. Dodać masło, wymieszać do jego rozpuszczenia się. Wsypać kawałki rabarbaru, wlać 20 ml wody, przemieszać. Zmniejszy ogień, dusić pod przykryciem 5 minut.
Kruszonka:
Do miski wsypać mąkę i cukier, dodać pokrojone zimne masło. Składniki rozcierać palcami, aby powstały grudki. Na koniec delikatnie wmieszać płatki migdałowe.
Wykonanie
Kokilki lub naczynie żaroodporne napełnić do połowy karmelizowanym rabarbarem, przykryć kruszonką. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180oC (z termoobiegiem), piec 40 minut – do zrumienienia się kruszonki.
Crumble z rabarbarem można podawać na ciepło lub po wystygnięciu. Dodatkami mogą być lody, bita śmietana, świeże owoce.
|
Podobne przepisy
