Zakopiańska szarlotka

Zakopiańska szarlotka nieodmiennie kojarzy mi się z wakacyjnym wypadem z Koleżanką w Tatry. Codzienne całodniowe wyprawy w góry byłyby o wiele bardziej męczące, gdyby nie nagroda, którą fundowałyśmy sobie na szlaku lub po zejściu z niego. Była nią właśnie szarlotka zakopiańska, którą kosztowałyśmy w każdym schronisku lub restauracji. 😊 Oczywiście dodatkiem był duży kubek kawy oraz gałka lodów. Choć w czasie całego pobytu zjadłyśmy naprawdę sporą ilość szarlotki po zakopiańsku, to żadna z nas nie miała swojego faworyta. Być może wynika to z faktu, że ich jakość była w każdym miejscu na wysokim poziome, a być może powodem była trudność trasy, którą trzeba byłoby jeszcze raz pokonać, aby zjeść tę najlepszą. 😉 W każdym razie po powrocie próbowałam odtworzyć te smaki, aby i Bartek mógł je poznać, szarlotka zakopiańska została pochwalona, ale jej degustacja odbywała się już bez zmęczenia i pięknych widoków za oknem.
Zakopiańska szarlotka – składniki
Kruche ciasto:
- 400 g mąki krupczatki
- 100 g mąki pszennej
- 250 g masła
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 2 żółtka
- 3 łyżki cukru pudru
- 2 łyżki śmietany 18 %
Warstwa jabłek:
- 3 kg jabłek (najlepiej szara reneta)
- 2-3 łyżki cukru pudru
- 1 łyżka cynamonu
Dodatkowo:
- bułka tarta do posypania ciasta
Przygotowanie
Kruche ciasto:
Na blat wsypać oba rodzaje mąki oraz proszek do pieczenia i cukier. Wrzucić pokrojone na małe kawałki zimne masło i posiekać nożem. Do składników na kruche ciasto dodać żółtka oraz kwaśną śmietanę, szybko zagnieść ciasto. Podzielić je na dwie części w proporcjach 2/3 i 1/3. Mniejszą zawinąć w folię spożywczą i włożyć do zamrażalnika.
Blachę wyłożyć papierem do pieczenia, najlepiej dół i boki, aby jabłka nie ciemniały po upieczeniu. Większym kawałkiem ciasta wyłożyć dno formy do pieczenia (30/25 cm), ponakłuwać je widelcem, wstawić na 30 minut do lodówki. Po tym czasie podpiec w piekarniku nagrzanym do 180oC (z termoobiegiem) przez 20 minut.
Warstwa jabłek:
W czasie, gdy ciasto się chłodzi, a następnie piecze, obrać jabłka, przekroić je na dwie lub cztery części, wydrążyć gniazda nasienne. Jabłka pokroić w cienkie plasterki – najlepiej użyć do tego robota kuchennego z założoną tarczą do krojenia w cienkie plasterki. Dodać do nich cukier puder oraz cynamon, delikatnie wymieszać.
Wykonanie
Na podpieczone ciasto rozsypać równomiernie bułkę tartą, która wchłonie sok z renet. Wyłożyć plasterki jabłek, układając je poziomo, lekko docisnąć. Na koniec zetrzeć na tarce o grubych oczkach zamrożoną część ciasta.
Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180oC (z termoobiegiem), piec 60 minut, aż wierzch ładnie się zrumieni. Wyjąć, pozostawić do wystygnięcia.
Szarlotkę zakopiańską można podawać na ciepło lub zimno, świetnie smakuje z dodatkiem lodów waniliowych i bitej śmietany.
Podobne przepisy






2 Komentarze
M&B
18 października 2021 at 21:12
Tak, możesz je zetrzeć na tarce o dużych oczkach, ale najlepszy efekt będzie jak zetrzesz na tej części, którą ściera się ogórki na mizerię. 🙂
Olka
16 października 2021 at 13:50
Pięknie wygląda. Czy jabłka można zetrzeć na tarce?