Rogale marcińskie

M&B
Rogale marcińskie

W tym roku planowaliśmy pojechać na 11 listopada do Poznania na pochód ulicą Świętego Marcina, na tradycyjne rogale świętomarcińskie i obiad z gęsiną w roli głównej. Niestety sytuacja epidemiologiczna spowodowała, że to nie my wybierzemy się do Poznania, ale Poznań zagości w naszym domu. Gęsina już czeka w lodówce, a cały dom już pachnie upieczonymi rogalami marcińskimi. Celowo unikamy nazwy „rogale świętomarcińskie”, gdyż zgodnie z recepturą do ich zrobienia powinno użyć się margaryny, a certyfikowany wypiek powinien pochodzić z Poznania lub niektórych części Wielkopolski.
Nadzienie naszych pierwszych rogali marcińskich przygotowaliśmy, używając gotowej masy makowej z białego maku, którą można kupić np. w Lidlu. Skorzystanie z gotowego białego maku to dobra opcja, biorąc pod uwagę, że trudno znaleźć suchy biały mak w sklepach. My nie ustajemy w poszukiwaniach i jeśli uda się nam go kupić, to przygotujemy drugi przepis na te regionalne rogale.
Świąteczne rogale marcińskie choć wymagają sporej ilości czasu, pracy i precyzji, a do tego są dość kosztowne, to smakują wybornie i warto przynajmniej raz w roku upiec je w domu. 🙂

Rogale marcińskie – składniki

Ciasto półfrancuskie:

  • 500 g mąki pszennej
  • 25 g świeżych drożdży
  • 3 łyżki cukru
  • 1 szklanka mleka
  • 1 jajko
  • 30 g masła
  • 1 szczypta soli
  • 200 g masła w temperaturze pokojowej

Nadzienie z białego maku:

Lukier:

  • 150 g cukru pudru
  • 3 łyżki gorącej wody

Dodatkowo do posmarowania rogali:

  • 1 jajko
  • 2 łyżki mleka




Przygotowanie

Ciasto półfrancuskie:

Do miseczki wkruszyć drożdże, rozetrzeć je z cukrem, aż staną się płynne. Wlać lekko podgrzane mleko (do ok. 30oC), wsypać 2 czubate łyżki mąki, wymieszać. Przykryć bawełnianą ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce na 15 minut do wyrośnięcia.

30 g masła rozpuścić w mikrofalówce, pozostawić do przestygnięcia.

Pozostałą mąkę przesiać do miski, dodać szczyptę soli, jajko oraz wyrośnięty rozczyn. Zagnieść jednolite ciasto. Wlać masło, ponownie wyrabiać do jego wchłonięcia się – ciasta nie należy wyrabiać zbyt długo, aby się nie nagrzało.

Ciasto półfrancuskie rozwałkować, nadając mu kształt prostokąta o wymiarach ok. 30/15 cm. Owinąć je dokładnie w folię spożywczą, pozostawiając odrobinę luzu. Włożyć do lodówki na 60 minut.

Rogale marcińskie

Po tym czasie ciasto wyjąć i położyć krótszym bokiem do siebie, na wierzchu rozprowadzić miękkie masło, zachowując z każdej strony 1 cm nieposmarowanego brzegu.

1/3 ciasta złożyć do środka wzdłuż dłuższego boku, na nią nałożyć drugi koniec posmarowany masłem. Brzegi ciasta półfrancuskiego delikatnie zlepić, ciasto obrócić o 90o, rozwałkować na prostokąt o wymiarach ok. 30/20 cm. Złożyć je jak poprzednio, owinąć w folię spożywczą, zachowując odrobinę miejsca na podrośnięcie ciasta. Włożyć do lodówki na 30 minut.

Po upływie tego czasu ciasto ułożyć krótszym bokiem do siebie, rozwałkować na prostokąt 30/20 cm, złożyć jak uprzednio, zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na 30 minut. Te czynności powtórzyć jeszcze 2 razy.

Tak przygotowane ciasto, owinięte w folię spożywczą, włożyć do lodówki na całą noc.

Uwaga: Jeśli jest potrzeba, to podczas rozwałkowywania ciasta półfrancuskiego można je oprószyć minimalną ilością mąki.

Nadzienie z białego maku:

Orzechy włoskie oraz migdały wsypać do malaksera, zmielić na mniejsze kawałki. Dwie łyżki odłożyć do posypania rogali po upieczeniu.

Do miski wlać miód, dodać masę marcepanową, rozetrzeć ją łyżką. Wsypać zmielone orzechy oraz migdały, dołożyć masę makową i kandyzowane skórki pomarańczy, wymieszać składniki, aby powstała jednolita, lepka masa.

Wykonanie

Następnego dnia ciasto wyjąć z lodówki, podzielić je na dwie jednakowe części, krojąc je w poprzek. Jedną z nich owinąć w folię spożywczą i ponownie włożyć do lodówki.

Drugą część ciasta na rogale marcińskie rozwałkować na prostokąt o wymiarach 30/40 cm. Na jednym dłuższym boku ponacinać ciasto co 10 cm, na drugim boku odmierzyć 5 cm i od tego miejsca nacinać ciasto co 10 cm. Ciasto pokroić na trójkąty, tnąc do nacięć na przeciwległych brzegach.

Każdy trójkąt naciąć na środku najkrótszego boku, rozprowadzić sporą ilość masy z białego maku. Ciasto z nadzieniem zwinąć w rogal, zaczynając od naciętego boku. Rogale układać na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując dość duże odstępy. Przykryć bawełnianą ściereczką, odstawić do wyrośnięcia na 40-50 minut.

Rogale marcińskie

Tak samo przygotować rogale marcińskie z drugiej połówki ciasta.

Wyrośnięte rogale z nadzieniem z białego maku posmarować jajkiem rozkłóconym z mlekiem, wstawić do piekarnika nagrzanego do 180oC, piec z termoobiegiem 25 minut. Po upieczeniu wyjąć z piekarnika, pozostawić do wystygnięcia.

Cukier puder utrzeć z gorącą wodą, aby powstał gładki i gęsty lukier. Smarować nim zimne rogale, od razu posypywać zmielonymi orzechami włoskimi i migdałami.




Rogale marcińskie

Rogale marcińskie

Rogale marcińskie

Rogale marcińskie

Oceń nasze danie. Dziękujemy. :-)
recipe image
Przepis
Rogale marcińskie
Autor
Opublikowane
Średnia ocen
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)
UDOSTĘPNIJ TEN PRZEPIS

Podziel się swoją opinią o tym przepisie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Poprzedni przepis Następny przepis