Nalewka śliwkowa
Alkohol gości u nas sporadycznie, pijemy głównie wino, które otwieramy na romantyczne kolacje lub na spokojne wieczory we dwoje. Czasami pojawia się piwo, jakoś tak „przypadkowo” otwierane podczas oglądania meczy. W tym roku, zachęceni rozmową z Kuzynką, zrobiliśmy 3 nalewki owocowe. Nalewka śliwkowa jest ostatnią i zapowiada się, że również jako ostatnia zostanie otwarta, wymaga bowiem długiego okresu dojrzewania i klarowania. W oczekiwaniu na węgierkowe smaki delektujemy się nalewką cytrynowo–imbirową.
Nalewka śliwkowa – składniki
- 1,5 kg śliwek węgierek
- 1 l wódki
- 1 gwiazdka anyżu
- 2 szklanki cukru
|
Przygotowanie
Śliwki umyć, usunąć pestki – kilkanaście pestek odłożyć.
Do słoja włożyć śliwki, odłożone pestki, anyż i zalać wódką, tak żeby wszystkie śliwki były przykryte. Szczelnie zamknąć, odstawić w chłodne i ciemne miejsce na 8 tygodni.
Po tym czasie cały alkohol zlać do butelek przez gazę, owoce zasypać cukrem. Słój oraz butelki zamknąć, ponownie odstawić w to samo miejsce na 2 tygodnie.
Powstały syrop znad owoców przefiltrować i połączyć z wcześniej odlanym alkoholem. Nalewkę śliwkową rozlać do butelek i odstawić na pół roku.
Owoce można wykorzystać do upieczenia ciasta, nasze użyliśmy do pleśniaka.
|
4 Komentarze
balony na wino
31 października 2020 at 12:23
Ale to musi być dobre, musimy spróbować. Na razie kupiliśmy balony na wino https://alembik.eu/84-pojemniki-fermentacyjne-balony-do-wina-dymiona-na-wino i działamy razem z moim tatą. Może na święta będzie.
M&B
22 lipca 2016 at 22:07
To w tym roku koniecznie taką wypróbujemy i będziemy cierpliwie czekać na smakowite efekty. Dziękujemy za inspirację. 🙂
lk
21 lipca 2016 at 18:17
Polecam 4x4x4 czyli 4 m-ce śliwki z alkoholem, 4 m-ce odsączone śliwki z cukrem i kolejne 4 m-ce oba płyny razem. Smak o niebo lepszy. Wiem, bo próbowałam obu wersji.
Karmel-itka
1 listopada 2015 at 15:56
domowe nalewki to potęga!