Karnawałowe róże

M&B
karnawałowe róże

Karnawałowe róże pamiętam z dzieciństwa, kiedy to Mama wróciła z kursu prowadzonego w Kole Gospodyń Wiejskich z nowym pomysłem na przygotowanie faworków w innej formie. Następnego dnia cała Rodzinka była zaangażowana w robienie karnawałowych różyczek, a więc tłuczenie ciasta, wykrawanie i nacinanie, smażenie i ozdabianie. Niestety ten przepis się nie zachował, ale w tym roku Szwagier Ed nagrał Mamę przekazująca dokładne instrukcje i przesłał to nagranie do nas. Mama niczym zawodowa youtuberka spisała się znakomicie, a my korzystając ze sprawdzonego przepisu Cioci Basi na faworki, zrobiliśmy karnawałowe róże ze śliwkowymi powidłami. W zdjęciach pośrednio miała udział Siostra Maryla, od której mamy piękne talerzyki i filiżanki. Więc jak za dawnych czasów, karnawałowe róże powstały dzięki współpracy całej Rodzinki. 🙂

Składniki na karnawałowe róże

  • 250 g mąki pszennej
  • 4 żółtka
  • 3 łyżki śmietany 18%
  • 1 łyżka spirytusu lub octu
  • 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli

Dodatkowo:

  • 400 g smalcu do smażenia
  • cukier puder do posypania
  • powidła
  • białko




Wykonanie

Mąkę przesiać na stolnicę, zrobić wgłębienie i wlać w nie żółtka, przemieszać.

Następnie dodać 3 łyżki śmietany, wlać spirytus lub ocet, wsypać proszek do pieczenia i szczyptę soli. Zagnieść ciasto, a jeśli nie będzie się dobrze kleiło, wmieszać jeszcze trochę śmietany. Ciasto wyrabiać około 10 minut, po czym wybijać wałkiem, złożyć je na pół i ponownie uderzać wałkiem – czynności powtarzać przez ok. 30 minut. Przykryć ściereczką i pozostawić na 30 minut.

Po tym czasie oprószyć mąką stolnicę, odkroić kawałek ciasta, bardzo cienko je rozwałkować. Przygotowanymi szklankami lub kieliszkami o różnej średnicy (użyliśmy 6-, 5- i 4-centymetrowych) wykrawać kółka – każdy rozmiar w takiej samej ilości. Kółka ponacinać w 5 miejscach, środek największego i średniego posmarować białkiem. Kółka ułożyć od największego do najmniejszego, na środku docisnąć palcem, aby ciasto się zlepiło.

W garnku powoli rozgrzać smalec do 170-180oC. Jeżeli nie dysponujemy kuchennym termometrem, temperaturę smalcu można sprawdzić, wrzucając kawałek ciasta – jeżeli szybko wypłynie i zacznie się smażyć, tłuszcz ma odpowiednią temperaturę. Do garnka wkładać po kilka różyczek, płatkami do dołu. Gdy wypłyną i zrumienią się od spodu, odwrócić je na drugą stronę. Usmażone wyłowić i położyć na talerz wyłożony papierowym ręcznikiem.

Gdy karnawałowe róże wystygną, oprószyć je cukrem pudrem, na środku położyć małą łyżeczkę powideł lub gęstego dżemu.




karnawałowe róże

karnawałowe róże

Oceń nasze danie. Dziękujemy. :-)
recipe image
Przepis
Karnawałowe róże
Opublikowane
Średnia ocen
51star1star1star1star1star Based on 1 Review(s)
UDOSTĘPNIJ TEN PRZEPIS

2 Komentarze

  • M&B

    19 lutego 2019 at 09:24

    Dziękujemy. 🙂 Smak rewelacyjny, Ciocia, od której pochodzi przepis, powinna być z nas dumna. 🙂

  • KONESSO

    18 lutego 2019 at 13:42

    Wyglądają pięknie! Zapewne smakują dwa razy lepiej 🙂

Podziel się swoją opinią o tym przepisie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Poprzedni przepis Następny przepis