Długo dojrzewający piernik staropolski
Święta zbliżają się wielkimi krokami, czas więc zacząć przygotowywać blog na ich nadejście. Zaczynamy od piernika staropolskiego, który ze względu na długi czas dojrzewania ciasta najlepiej zacząć przygotowywać na 5-6 tygodni przed świętami, ale można to zrobić jeszcze teraz, ponieważ nawet dwa tygodnie wystarczą, aby ciasto wystarczająco dojrzało. Sięgając po ten przepis zauważyliśmy, że jest on identyczny do naszego przepisu na pierniczki, różnica polega jedynie na dodaniu przyprawy do pierników, a nie samodzielnym przygotowaniu aromatycznej mieszanki.
Długo dojrzewający piernik staropolski – składniki
Piernik:
- 500 g miodu
- 1 1/2 szklanki cukru
- 1 kg + 1 szklanka mąki pszennej
- 250 g masła
- 2 opakowania przyprawy do piernika
- 4 jajka
- 3 płaskie łyżeczki sody
- 1/2 szklanki mleka
- 1 szklanka siekanych orzechów włoskich
- 1 łyżka kakao
Polewa czekoladowa:
- 150 g śmietanki kremówki 30%
- 150 g gorzkiej czekolady
Do przełożenia piernika:
- 1 kg powideł śliwkowych
Wykonanie
Miód, cukier oraz masło wrzucić do dużego garnka, postawić na średnim ogniu i podgrzewać do rozpuszczenia się masła oraz cukru. Odstawić z ognia, przestudzić.
Do miodowej masy wsypać mąkę, ręką lub łyżką wyrobić ciasto. Dodać jajka, rozpuszczoną w zimnym mleku sodę, drobno pokrojone orzechy włoskie, kakao, sól oraz przyprawę do piernika. Ponownie wyrobić jednolitą, zwartą masę piernikową, przełożyć ją do glinianego naczynia, które owinąć w lnianą lub bawełnianą ściereczkę i zabezpieczyć gumką recepturką.
Naczynie z ciastem piernikowym odstawić na najlepiej na 4-6 tygodni lub co najmniej na 2 tygodnie w chłodne miejsce. Ciasto na piernik staropolski można także schować do lodówki.
Na 10 dni przed świętami piernikowe ciasto podzielić na 3 równe części, najprościej jest zważyć całe ciasto, a potem przygotować kulki o odpowiedniej wadze. Pierwszą część chwilę zagnieść, po czym równomiernie rozwałkować na blacie podsypanym mąką, starając się nadać ciastu kształt odpowiadający formie do pieczenia (my użyliśmy 30/30cm). Rozwałkowane ciasto piernikowe przenieść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, wstawić do piekarnika nagrzanego do 170oC (z termoobiegiem), piec 15-20 minut, aż ciasto się zarumieni. Wyjąć z piekarnika, wyłożyć do przestudzenia na kratkę. W ten sposób upiec pozostałe części ciasta.
Na pierwszym piernikowym placku rozsmarować połowę powideł, położyć drugi placek i na nim rozprowadzić pozostałe powidła śliwkowe, przykryć trzecim plackiem. Piernik staropolski dokładnie owinąć w bawełniane ściereczki, następnie zawinąć w folię spożywczą, odstawić na co najmniej 7 dni w chłodne miejsce, aby skruszał i nabrał wilgoci. Dobrze jest ciasto dodatkowo docisnąć ciężką deską, aby warstwy lepiej się skleiły, a ciasto było równe.
Na 1-2 dni przed świętami Bożego Narodzenia piernik odwinąć, odciąć boki, następnie przekroić na 3 równe części.
Przygotować polewę czekoladową: Do garnka wlać śmietankę kremówkę, podgrzać ją i zestawić z ognia. Dodać do niej pokruszoną gorzką czekoladę, mieszać do jej rozpuszczenia się. Przestudzić.
Polewę czekoladową równomiernie rozprowadzić na wierzchu oraz bokach każdej z 3 części piernika staropolskiego. Tak przygotowany piernik można przechowywać kilka dni w szczelnie zamkniętym pojemniku.
1 Komentarze
Adriana
11 grudnia 2017 at 22:57
Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie na pierniki 🙂
https://cookpad.com/pl/konkursy/260-pierniki-i-pierniczki