Bitki wołowe

Może i teraz nie jest pora na gotowanie takich potraw, ale od ponad tygodnia chodziła za mną chęć na bitki wołowe. Swoje zdziwienie z tym związane wyraziła nawet Pani, u której na bazarku zawsze kupujemy mięso, profesjonalnie jednak podeszła do zadania i doradziła nam zrobienie bitek wołowych z przedniej krzyżowej. W domu szybko uporaliśmy się z porcjowaniem mięsa i jego podsmażeniem, pozostało nam jedynie czekać, aż po długim duszeniu będzie miękkie i kruche. W tym czasie przygotowaliśmy równie gorący dodatek do bitek wołowych, czyli tradycyjne kluski śląskie. Aby w obiedzie znalazł się wiosenny akcent, sięgnęliśmy po wcześniej przygotowane ogórki małosolne. Przyjemnie było zasiąść do takiego tradycyjnego, polskiego obiadu. 🙂
Składniki na bitki wołowe
- 700 g wołowiny bez kości na bitki (np. polędwicy, krzyżowej)
- 2 średnie cebule
- 2 ząbki czosnku
- 1/2 łyżeczki czerwonej papryki
- 2 liście laurowe
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- 2 ziarenka jałowca
- sól, pieprz do smaku
- mąka do obtoczenia mięsa
- olej do smażenia
Wykonanie
Wołowinę umyć, osuszyć papierowym ręcznikiem, pokroić w plastry. Każdy kawałek mięsa włożyć w woreczek foliowy lub między folię spożywczą, rozbić tłuczkiem do mięsa. Oprószyć pieprzem, następnie obtoczyć w mące.
Na patelni rozgrzać olej, partiami wkładać plastry mięsa, smażyć, na dość dużym ogniu, po obu stronach na złocisty kolor. Mięso przełożyć do garna z grubym dnem, wlać 1 litr gorącej wody, postawić na małym ogniu.
Cebule obrać, pokroić w kostkę, czosnek obrać, drobno posiekać.
Na patelnię po smażeniu mięsa wrzucić cebulę, zeszklić. Dodać czosnek, chwilę podsmażać, po czym wlać chochelkę wywaru z gotowania mięsa, przemieszać i całość przelać do garnka z mięsem. Dodać liście laurowe, ziele angielskie, kulki jałowca oraz słodką paprykę.
Bitki wołowe dusić na małym ogniu do miękkości mięsa (około 1,5 – 2 godziny). Na koniec doprawić mięso solą oraz pieprzem.
Bitki wołowe podawać z ziemniakami, kaszą ugotowaną na sypko lub kluskami. Dodatkiem mogą być kiszone ogórki, surówka z kiszonej kapusty lub buraczki zasmażane.
Podobne przepisy





